استانداردهای لوله گالوانیزه برق

استانداردهای لوله گالوانیزه برق

استاندارد لوله گالوانیزه برق

لوله گالوالیزه برق یکی از اساسی ترین ابزار آلات مورد استفاده در ساختمان سازیست. این لوله ها غالبا در تاسیسات زیر زمینی مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است در سیم کشی ساختمان ها(به عنوان لوله برق) و آپارتمان ها به کار گرفته شوند. اصلی ترین کاربرد لوله های گالوانیزه برق این است که یک لایه ی محافظی در برابر جریان هادی برق ایجاد می کنند. نام دیگر لوله گالوانیزه برق، conduit یا کاندوییت است که در انواع مختلفی تولید می شود. هر یک از این لوله ها ساختار و استانداردهای خاص خود را داشته و برای اهداف مشخصی استفاده می شوند. افرادی که با این لوله ها سر و کار دارند می دانند که انواع لوله های گالوانیزه را باید مطابق با استانداردهای خاص بین المللی انتخاب و مورد استفاد استفاده قرار دارد. اما استانداردهای لوله گالوانیزه برق کدام اند و در هنگام انتخاب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی برای اینکه المان های مربوط به استاندارد لوله گالوانیزه رعایت شود توجه به سه عامل زیر ضروریست:
• سایز لوله گالوانیزه برق
• وزن لوله گالوانیزه برق
• قطر لوله گالوانیزه برق

استانداردهای لوله گالوانیزه برق

استانداردهای لوله گالوانیزه برق به شرح زیر می باشند:

سایز لوله گالوانیزه برق

توجه به گستردگی پروژه اولین و مهم ترین مسئله ایست که باید در انتخاب مناسب ترین لوله گالوانیزه برق در نظر گرفت. دقت در این موضوع باعث می شود که استاندارد لوله گالوانیزه رعایت شده و سایز لوله ها به درستی انتخاب شوند. از آن جا که در مجموعه های صنعتی زوایای متنوعی در مسیر کابل کشی وجود دارد نمی توان تنها از یک سایز لوله گالوانیزه بهره مند شد. در مورد انتخاب سایز لوله ها باید به میزان انرژی مورد نیاز یک مجموعه توجه لازم را داشت. با دقت بر روی این مسئله ابعاد تجهیزات مورد نیاز به خصوص سایز لوله های گالوانیزه به درستی تعیین خواهند شد. به طور کلی، در انتخاب سایز لوله ها باید به عوامل زیر توجه کرد:
• ابعاد پروژه
• انرژی مورد نیاز
• زوایای موجود
• ابعاد و حجم کابل ها

نکته ی دیگری که باید در مورد استاندارد لوله گالوانیزه و انتخاب سایز در نظر گرفت حجم کابل ها و سیم های الکتریکی به کار رفته شده در مجموعه است. در واقع، نمی توان برای هر میزان کابلی هر لوله گالوانیزه را به کار برد. به همین دلیل، باید حجم کابل ها را در ابتدا مورد بررسی قرار داد و نسبت به آن استانداردترین لوله گالوانیزه را انتخاب کرد. در غیر این صورت، مسیر کابل کشی دچار یک بی نظمی و عدم هماهنگی خواهد شد.

قطر لوله گالوانیزه برق

از دیگر نکاتی که در این خصوص باید در نظر گرفت این است که در سیستم های شبکه توزیع باید از ابعاد بزرگ تری از لوله ها استفاده کنیم. یعنی زمانی که کابل های برق از یک شبکه ی اصلی به شبکه های مختلفی توزیع می شود باید در مورد آن ها اصولی را رعایت کرده و ابعاد بزرگ تری از لوله های سیم برق را (طبق استاندارد لوله گالوانیزه) به کار بگیریم.

وزن لوله گالوانیزه برق

اصولا لوله های گالوانیز برق دارای ضخامت و قطر کنترل شده ای هستند که در وزن آن ها نیز تاثیر گذارند. بنابراین قطر لوله گالوانیزه برق در سبکی و سنگینی آن اثر گذار است. لوله هایی که ضخامت بیشتری دارند به تبع دارای وزن بالاتر و لوله هایی که دارای ضخامت کم تری هستند سبک و کم وزن ترند که هر یک از آن ها با توجه به شرایط سازه به کار گرفته می شوند.

در پایان می توان گفت دلایل متعددی برای استفاده از لوله گالوانیزه برق وجود دارد و این ویژگی های منحصر به فرد آن است که این لوله ها را به بهترین تجهیزات و قطعات پشتیبانی کابل برق تبدیل کرده است.پارس پایاپایپ متخصص در تولید لوله پی وی سی سه ستاره سمنان و لوله گالوانیز برق می باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *