انواع لوله برق و اتصالات

انواع لوله برق و اتصالات

انواع لوله برق و اتصالات آن کدامند؟ لوله برق و اتصالات ساختمانی چه مزیت هایی دارند و کاربرد لوله و اتصالات برق چیست؟ اگر شما نیز به دنبال دریافت پاسخ سوالات خود هستید، در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت جامع و کامل توضیحاتی را در رابطه با لوله برق ارائه دهیم.

لوله برق و اتصالات ساختمانی چیست؟

قبل از اینکه در رابطه با انواع لوله های برق و اتصالات صحبت کنیم بهتر است که توضیحی را در رابطه با کلیت لوله برق ارائه دهیم. شاید بتوان یکی از مهمترین مراحل در روند ساخت و ساز و توسعه ساختمان ها را مراحل برقکاری آن دانست که به شکلی توسعه زیربنای اصلی خانه برای سیم کشی خواهد بود و لذا از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین باید به این مورد توجه داشته باشید که اگر در مرحله برقکاری، پروسه مورد نظر را به صورت درست و طبق استاندارد انجام ندهید ممکن است در آینده با خسارات مالی و جانی رو به رو شوید.
لذا ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از از تجهیزات و اتصالات برق مناسب استفاده کنید تا بتوانید سبب افزایش ایمنی و سرعت در انجام مراحل برق کاری شوید. از بخش های حائز اهمیت در برقکاری، تاسیسات الکتریکی لوله برق بوده که با استفاده از آن می توان ساختار سیم کشی را مرتب کرد و بدین شکل امنیت جانی ساکنین خانه را بسیار افزایش داد. همانطور که از نام لوله برق نیز مشخص است، برای گذر کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرد و پوششی مناسب برای تامین امنیت آن ها است. محل استفاده از این لوله در نقشه های ابتدایی کشیده شده از ساختمان مشخص می شود و در مراحل بعدی یعنی ساخت لوله ها در درون دیوار و کف ساختمان قرار خواهد گرفت.

آشنایی با انواع لوله برق و اتصالات

استفاده از انواع لوله و اتصالات برق با توجه به معیار و المان های مختلفی انجام می شود که از مهمترین آن ها می توان به روش های اتصال، جنس محصول، ویژگی های الکتریکی و مکانیکی، قابلیت انعطاف، وجود قابلیت مقاومت در برابر حرارت یا آتش و مقاومت در برابر اثرات و عوامل خارجی و داخلی اشاره داشت. انواع لوله برق و اتصالات در سیم کشی های روکار و توکار برق بدین ترتیب هستند:

لوله خرطومی پلاستیکی کاملاً عایق بوده و از جنس P.V.C است و در بسته های ۵۰ یاردی (۴۵ متری) و در اندازه های اسمی ۱۶، ۱۱ ، ۱۳ و … ساخته می شوند. از این لوله ها در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می شود. انعطاف پذیری زیاد و ارزان بودن از محاسن و پایین بودن استقامت مکانیکی از معایب این لوله ها است. لوله خرطومی فلزی، بسیار قابل انعطاف است و از آن برای ارتباط لولۀ فولادی با تابلو به جعبه اتصال موتورها و به صورت روکار استفاده می شود.

لوله های پلاستیکی سخت

PVC-PET لوله های پلاستیکی سخت به صورت شاخه های ۶ متری با اندازه های ۱۶، ۲۰، ۲۵ و ۳۲ میلیمتری و کاملاً عایق و مقاوم در مقابل مواد شیمیایی، زنگ زدگی و خوردگی ساخته می شوند.
در این قسمت سعی داشتیم تا به صورت کامل به معرفی انواع لوله برق و اتصالات بپردازیم تا شما نیز آشنایی کاملی با این دست از محصولات بدست آورید.

کاربرد لوله و اتصالات برق چیست

چرا باید از لوله و اتصالات برقی استفاده کنیم، کاربرد آن ها چیست؟ همانطور که در بخش های ابتدایی متن اشاره داشتیم استفاده از لوله و اتصالات برقی به شما کمک می کند تا امنیت سیم کشی و برقکاری خود را افزایش دهید، اما چگونه؟ به صورت کلی استفاده از سیم های روباز و لخت دارای خطر بسیاری است و به همین علت تمامی سیم ها دارای لایه ای محافظ بر روی خود هستند اما این لایه در برابر مواردی نظیر پاشش آب مقاوم نخواهد بود و حتی اگر برای یک دفعه آب بر روی آن بپاشد ممکن است خطرات بسیاری را ایجاد کند، بر همین اساس استفاده از لوله و اتصالات برقی به یکی از اصول توسعه ساختمان تبدیل شده است و همگان از این مورد استفاده می کنند.
از دیگر مزیت های لوله برق و اتصالات می توان به داشتن مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، ضد حریق بودن، نشان ندادن واکنش در برابر مواد شیمیایی و اسیدی، مقاومت بالا در برابر رطوبت و غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و حمل و نقل آسان اشاره داشت.

سخن نهایی

ممنونیم که تا پایان مطلب همراه ما بودید، در این مطلب سعی داشتیم تا به صورت مختصر و مفید اطلاعاتی را در رابطه با انواع لوله برق و اتصالات و همچنین نحوه استفاده از انواع لوله و اتصالات برق ارائه دهیم تا شما نیز بتوانید بدون داشتن هیچگونه مطالعه قبلی، آشنایی کاملی را با این موضوع بدست آورید.

پارس پایاپایپ مرکز فروش لوله برق سمنان در ایران، آماده ارائه انواع محصولات در این زمینه به شما عزیزان می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *