فرآیند تولید لوله پی وی سی برق

فرآیند تولید لوله پی وی سی برق

لوله پی وی سی برق که به آن لوله برق هم نیز می گویند وسیله ایست که برای پوشاندن سیم های برق ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین کاربرد لوله های پی وی سی برق این است که امن ترین حالت ممکن را در برابر خطرات سیم های برق برای افراد ساکن در مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و ورزشی( و تمام سازه هایی که در آن ها از سیم های برق استفاده شده است) ایجاد کرده و از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. برای تولید لوله پی وی سی روش ها و مراحل خاصی طی می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

مراحل تولید لوله پی وی سی برق چگونه است؟

نحوه تولید لوله پی وی سی بدین شرح است:

 • مرحله اول: در ابتدا ماده ی رزین را به همراه سایر ترکیبات افزودنی درون قیف می ریزند. (رزین اصلی ترین ماده خام به کار بره شده در فرآیند تولید است. این ماده نوعی پلیمر محسوب می شود که در ترکیبات آن از گاز یا نفت استفاده شده است.)
 • مرحله دوم: در مرحله ی بعد گرمکن های الکتریکی مواد را تحت عملیات ذوب تا حدودی نرم می کنند.
 • مرحله سوم: در این مرحله مواد نرم شده آماده ی قالب گیریست.
 • مرحله چهارم: پی وی سی در قالب های اکستروژن ریخته شده و سپس مرحله ی سرد سازی را پشت سر می گذارد.( در مرحله ی سرد سازی لوله های PVC پایدارتر شده و تثبیت می شوند.)
 • مرحله پنجم: بعد از شکل گیری لوله های پی وی سی دستگاه مخصوص برش، لوله های پی وی سی را طبق استانداردهای مشخصی به متراژ نهایی برش می دهد.

دستگاه های به کار رفته شده در خط تولید لوله پی وی سی  برق

 • اکسترودر: دستگاهی که برای اکسترود کردن( یا اکستروژن) انواع پلاستیک به کار می رود را اکسترودر می نامند. اکستروژن یکی از روش های شکل دهی به مواد پلاستیکی است. در این روش از ضخامت و سطح مواد کاسته می شود. نحوه کار دستگاه اکسترودر بدین شکل است:

 دستگاه اکسترودر ظاهری مانند یک سرنگ دارد و دارای یک مخزن اصلی می باشد. مواد نرمی که در عملیات ذوب آماده شده است را وارد مخزن اصلی سرنگ یا اکسترودر می کنند. مذاب پلیمر بعد از وارد شدن به دستگاه از سر نازک تر سرنگ خارج شده و محصول نهایی شکل می گیرد.

 • قالب ها: قالب ها با کروم سخت آبکاری شده و انرژی گرمایشی آن ها توسط المنت های به کار رفته شده در دستگاه تامین می شود.
 • وان وکیوم و خنک کننده: وان وکیوم مخصوص خنک کردن و حالت دادن لوله های پی وی سی پس از خروج مواد از قالب هستند و بسته به مدل خط تولید لوله PVC دارای وان خنک کننده به تنهایی و یا وان وکیوم خواهند بود.
 • کشنده :کشنده ها از دیگر دستگاه هایی هستند که در جریان خط تولید لوله های پی وی سی به کار می روند. وظیفه ی این دستگاه ها کشیدن لوله پی وی سی در حال تولید است. سرعت کشش در جریان خط تولید بسیار مهم است و باید به صورت منظم و یکنواخت صورت پذیرد. در صورتی که سرعت کشش با سرعت خروج مواد از دستگاه هماهنگ نبوده و بیشتر از آن باشد ضخامت لوله در حین تولید تغییر کرده و در برخی نواحی از حد استاندارد خارج می شود. این موضوع به خودی خود ضایعات پس از تولید را افزایش می دهد. در صورتی که سرعت دستگاه کشنده کم تر از سرعت دستگاه اکسترودر باشد مواد PVC در قسمت هایی تجمع می کنند و تولید لوله را با اشکالاتی مواجه می کنند.
 • اره: در فرآیند تولید لوله پی وی سی برق برش تمییز و بدون ضایعات بسیار مهم است. اره ابزاریست که به این منظور مورد استفاده قرار گرفته و از هدر رفت زمان و هزینه جلوگیری می کند. اره هایی که به منظور برش لوله های پی وی سی به کار می روند در سه نوع میزی، روتاری و تمیزبر تولید می شوند که تولید کننده لوله پی وی سی برق بسته به شرایط و نیاز خود به تهیه این دستگاه ها می پردازد.
 • لوله انداز: پس از برش، لوله های پی وی سی توسط اره بر روی میزهای بار انداز قرار داده می شوند. سپس لوله ها را به محل مورد نظر منتقل می کنند.

روش های تولید لوله پی وی سی برق:

 • روش الکتروژنی
 • روش پوشش دهی دورانی
 • روش تزریقی یا فشاری

در پایان

لوله های پی وی سی برق را می توان یکی از مهم ترین ابزارآلات به کار رفته شده در هر سازه ای  دانست که نقش مهمی را در ارتقای امنیت و محافظت از جان انسان ها ایفا می کنند. علاوه بر این، لوله های پی وی سی برق دارای مزایایی همچون، غیر قابل اشتعال بودن، عدم پوسیدگی و آسیب پذیری، عدم جذب رطوبت، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ، باکتری ها ، نمک ها ، اسیدها ، بازها، وزن کم، هزینه کم، نصب سریع و … نیز می باشند.

پارس پایاپایپ در زمینه تولید لوله پی وی سی سه ستاره نسوز سمنان فعالیت دارد،برای برقراری تماس با واحد پشتیبانی ما می توانید با شماره تلفن 02155251400 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *