استاندارد نصب سینی کابل گالوانیزه

استاندارد نصب سینی کابل گالوانیزه

سینی کابل، یا همان Cable Tray، یکی از ابزارهای پرکاربرد و ضروری در تاسیسات الکتریکی است که از آن‌ها به منظور بهبود شکل ظاهر و مرتب سازی کابل کشی‌ها بسیار فراوان استفاده می‌شود. همچنین، لازم به ذکر است که از این وسیله نیز به منظور قرار دادن انواع مهتابی در زیر آنها در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
حال مهم ترین سوالی که در اینجا ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چگونه
سینی کابل گالوانیزه را نصب کنیم؟ نصب سینی کابل گالوانیزه و راه اندازی آن فرایندی است که در آن باید یک سری از مراحل و با رعایت استاندارد‌هایی صورت گیرد تا در آینده سیستم تاسیساتی دچار اختلال و مشکل نشود.
اگر شما نیز قصد دارید تا در مورد
استاندارد اجرای سینی کابل گالوانیزه بیشتر اطلاعات داشته باشید و یا اینکه قصد دارید تاخودتان به نصب این سینی‌ها بپردازید، در این مقاله از مجموعه پارس پایاپایپ اینجا هستیم تا به بررسی همین موضوعات بپردازیم.

مراحل نصب سینی کابل گالوانیزه

سینی کابل گالوانیزه صرفا یک سینی ساده نیست که آن را نصب کرده و سپس به حال خود رها کنیم تا وظیفه خود را به طور کامل انجام دهند. برای آن که بتوانیم بیشترین استفاده را از سینی‌های کابل ببریم، رعایت یک سری از نکات ضروری است:

 نقشه کشی سینی‌ های کابل

 قبل از آن که تصمیم به شروع نصب سینی کابل گالوانیزه کنید، ابتدا باید از محل قرارگیری تک تک سینی‌های خود مطمئن شوید. مشخص کردن محل دقیق هر سینی کاری دشوار بوده و نیازمند افرادی با تبحر زیاد است. بنابراین پیشنهاد می‌گردد در این امر حتما از افراد ماهر مشورت بگیرید.

 خرید سینی کابل

 حال که از محل قرارگیری سینی‌ها و تعداد آن‌ها مطمئن شده اید، نوبت به خریداری آن‌ها می‌رسد. سینی‌های کابل گالوانیزه معمولا مستلزم وجود فلزات ضدزنگ است. این فلزات ممکن است فولاد با درصد پایین کربن، آلیاژهای آلومینیوم و فولاد ضدزنگ بوده یا فلز عادی باشند که با عایق ضدزنگ پوشانه شده‌اند مانند زینک.همچنین، علاوه بر بحث مواد سازنده سینی‌های کابل، موضوع ضخامت آن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تعیین اندازه ضخامت ورق سینی کابل به جرم و وزن کابل بستگی دارد که استانداردش حدود یک متر طول داشته و در صورت سطح مقطع بیشتر، باید ضخامت بیشتر تعریف شود تا سینی خم نشود.

 بررسی ارتفاع نصب سینی کابل گالوانیزه

بدون شک می‌توان گفت که مهم ترین و با اهمیت ترین بخش در نکات اجرایی سینی کابل، بحث ارتفاع نصب آن‌ها است. در مورد ارتفاع نصب، رعایت نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است:
– حفظ فاصله حداقلی 6 اینچی ( حدودا 15 سانتیمتر ) بین پایین سینی کابل‌ها و شبکه سقف و یا سایر تجهیزات ساختمان
– نگه داشتن فاصله 4 فوتی ( حدود 1.5 متر ) از موتورها یا ترانسفورماتورها(از آنجایی که اثرات القایی موتورها بر روی کابلهای ما ممکن است اثرات مخربی داشته باشد ، حفظ این فاصله بسیار با اهمیت تر از دیگر از نکات است)
– نگه داشتن یک فوت (حدود 30 سانتیمتر) فاصله از لوله‌های فولادی برق یا کابل‌های توزیع برق
– رعایت حداقل فاصله 6 اینچ (در حدود 15 سانتیمتر ) تا سیستم‌های روشنایی فلورسنت.

 آماده سازی تجهیزات مورد نیاز برای نصب

حال که هم سینی کابل خود را آماده کرده اید و هم در مورد ارتفاع نصب اطلاعات کافی دارید، باید با تجهیزات مورد نیاز برای نصب نیر آشنا شوید. مهم ترین تجهیزاتی که برای نصب و راه اندازی سینی کابل‌های گالوانیزه نیاز دارید:

 • اره برش
 • دریل با مته
 • انبر قفلی
 • طناب ریسمان یا تراز لیزری
 • تراز دستی
 • متر نواری
 • گونیا
 • گیره سی
 • آچار گشتاور سنج
 • آچار بکس
 • قیچی مفتول بر
 • ماسک گرد و غبار
 • تجهیزات ایمنی

 نصب سینی کابل گالوانیزه

 ور در نهایت نیز، با کمک یک فرد متخصص، شروع به نصب سینی‌ها می‌کنید.

نکات مهم در اجرای سینی کابل گالوانیزه

متاسفانه بسیاری از افراد، از رعایت نکات زیر در هنگام نصب سینی کابل گالوانیزه چشم پوشی می‌کنند که ممکن است باعث بوجود آمدن ضررهای بسیاری گردد:

1. سینی کابلی باید طور عمود بر خطوط روشنایی فلورسنت نصب شوند.

2. ساپورت‌های سینی کابل باید به استراکچر سقف و یا دیوارهای مقاوم بسته شوند.

3. طراحی ساپورتها ، از جمله اتصال دهنده‌های به ساختاراصلی سیستم مدیریت کابل ، برای حمل کل بار بالقوه محاسبه شده است.

4. ساپورت سینی کابل را به سیستم‌های پشتیبانی سقف یا دیگر سیستم‌های ساپورت مکانیکی و الکتریکی وصل نکنید.

5. سینی کابل نباید لبه‌های تیز داشته باشد چرا که ممکن است به عایق کابل آسیب برساند.

6. هنگام نصب اتصالات سینی، باید مشخصات سازنده در رابطه با اندازه و تعداد اتصالات و نحوه اتصال آنها به یکدیگر را به پیروی کرد تا مانع از عدم اتصال نامناسب آنها به یکدیگر و بروز ضایعات در تاسیسات الکتریکال گردد.

سخن نهایی

در این مقاله از پارس پایا پایپ ( مرکز فروش لوله برق در ایران) به بررسی راهنمای نصب و اجرای سینی کابل گالوانیزه پرداختیم. امیدواریم با کمک این مقاله توانسه باشیم شما را در نصب سینی کابل گالوانیزه مورد نیاز خود راهنمایی کرده باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید