بررسی کامل و جامع نردبان کابل

نردبان کابل

نردبان کابل یک سازه فلزی و مقاوم می باشد که از آن برای محافظت و هدایت سیم ها و کابل های برق در مسیرهای عمودی و افقی در مجتمع های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می شود.
این سازه ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند و از نظر جنس و نوع فلز به کار رفته در آن ها، بسیار متنوع هستند. در ادامه این مقاله از پارس پایاپایپ شما را با کاربرد ها و مزایای مختلف این سازه آشنا می کنیم. در صورتی که تمایل به آشنایی با نردبان کابل و انواع آن دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نردبان کابل چیست

نام دیگر نردبان کابل، لدر کابل (Cable Ladder) می باشد. این سازه ها از جنس فلز بوده به شکل نردبان می باشند. در واقع نردبان کابل به عنوان یک نگهدارنده و محافظ در مسیر سیم های برق مورد استفاده قرار می گیرد.

به عبارت دیگر، نردبان کابل نوعی سیستم مدیریت کابل است که از آن به منظور پشتیبانی و سازماندهی سیستم برق کشی در یک ساختمان یا محیط صنعتی استفاده می شود.
این سازه از مجموعه ای از میله ها یا پله های افقی تشکیل شده است که توسط ریل های جانبی عمودی به هم متصل شده و ساختاری نردبان مانند را تشکیل می دهند. در این ساختار، کابل ها معمولاً در بالای این پله ها قرار می گیرند و با بست در جای خود محکم می شوند.

انواع نردبان کابل

همان طور که در ابتدای این مقاله نیز عنوان کردیم، لدر کابل ها انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشند:

  • نردبان کابل گالوانیزه سرد

  • نردبان کابل گالوانیزه گرم

  • نردبان کابل رنگی

  • نردبان کابل استیل

  • نردبان کابل آلومینیوم

مشخصات فنی نردبان کابل

طراحی و ساخت نردبان کابل بسیار ساده می باشد. این سازه شامل دو ریل جانبی و پله هایی برای نگه داشتن کابل ها می باشد که آنها را از طریق جوش یا پیچ و مهره به ریل های جانبی متصل می کنند. در بیشتر موارد پله های این سازه به صورت مشبک ساخته می شوند تا بتوان کابل ها را به نردبان متصل کرد (بستن‌ کابل ها به نردبان).
برای خرید و استفاده از این لدر کابل ها در پروژه های مختلف، ابتدا باید با ویژگی های نردبان کابل آشنا باشید تا بتوانید نوع مناسب آن را برای فعالیت خود انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها و مشخصات فنی عبارتند از :

جنس

لدر کابل بسته به کاربرد و محیط استفاده، معمولاً از گالوانیزه، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می شود.

عرض

عرض یک نردبان کابل از 100 میلیمتر تا 1200 میلیمتر، بسته به تعداد کابل هایی که نیاز به پشتیبانی دارند متغیر می باشد.

ارتفاع

 ارتفاع نردبان کابل بسته به اندازه کابل ها و فاصله بین آنها می تواند از 50 میلی متر تا 200 می لیمتر متغیر باشد.

ضخامت

ضخامت این سازه بسته به جنس آن و همچنین ظرفیت بار مورد نیاز، از 1.5 میلی متر تا 3 میلی متر متغیر است.

ظرفیت بار

 ظرفیت بار نردبان کابل به عرض، ارتفاع و ضخامت آن بستگی دارد. یک نردبان کابلی معمولی می تواند وزنی حدود 200 kg/m را تحمل کند.

فاصله

 فاصله بین پله های نردبان کابل، بسته به اندازه و وزن کابل ها می تواند از 50 میلی متر تا 300 می لیمتر متغیر باشد.

لوازم جانبی

 نردبان های کابل را می توان با طیف وسیعی از لوازم جانبی مانند خم، سه راهی، کاهنده و براکت ها برای ایجاد پیکربندی های پیچیده سیم کشی مورد استفاده قرار داد.

استانداردها

 نردبان های کابل بسته به نوع کاربرد و نیاز بازار، مطابق با استانداردهای بین المللی مختلف مانند IEC، NEMA و UL طراحی و تولید می شوند.

کاربرد نردبان کابل

از این لدر کابل ها در مکان های مختلف به منظور کاربرد های مختلف استفاده می شود، برخی از کاربرد های لدر کابل عبارتند از :

توزیع برق

 نردبان کابل اغلب برای پشتیبانی و توزیع کابل های برق در ساختمان ها، مراکز داده و کارخانه های صنعتی استفاده می شود. آنها یک مسیر امن و سازمان یافته برای کابل ها فراهم می کنند و خطر آسیب و تداخل را کاهش می دهند.

ارتباطات از راه دور

 نردبان کابل در زیرساخت های مخابراتی برای پشتیبانی از کابل های فیبر نوری و مسی استفاده می شود. همچنین از این سازه در فضا های باز نیز استفاده میشود؛ جایی که می توان از آنها برای طی مسافت های طولانی به منظور حفاظت از عناصر مختلف استفاده کرد.

حمل و نقل

 نردبان های کابل معمولاً در زیرساخت های حمل و نقل مانند فرودگاه ها و ایستگاه های قطار، برای پشتیبانی از کابل کشی های سیستم های ارتباطاتی، امنیتی و سیستم های روشنایی استفاده می شوند.

صنعت نفت و گاز

 در صنعت نفت و گاز از نردبان کابل برای پشتیبانی از کابل ها و سیم ها در محیط های سخت مانند دکل های حفاری دریایی و خطوط لوله استفاده می شود.

انرژی های تجدید پذیر

 از لدر کابل ها در سیستم های انرژی های تجدیدپذیر مانند توربین های بادی و مزارع خورشیدی برای پشتیبانی از کابل هایی که نیرو را از ژنراتورها به شبکه انتقال می دهند، استفاده می شود.

به طور کلی نردبان کابل، یک سازه همه کاره و ضروری در کاربردهای صنعتی و تجاری می باشد که راهی ایمن، مطمئن و سازمان یافته برای مدیریت کابل ها و سیم ها ارائه می دهد.

سخن نهایی

در این مقاله از پارس پایاپایپ، مرکز فروش نردبان کابل گالوانیزه (نردبان کابل فلزی با روکش گالوانیزه) شما را با انواع لدر کابل و کاربرد های آن آشنا کردیم.
ما در مجموعه پارس پایاپایپ انواع نردبان کابل گالوانیزه را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت به فروش می رسانیم. جهت خرید و دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید