تفاوت لوله گالوانیزه برق گرم و سرد

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد برق

برای انجام عملیات گالوانیزاسیون دو روش وجود دارد که چون یکی در دمای بالا انجام می شود به آن گرم و دیگری چون در دمای پایین (معمولا دمای محیط) به کار میرود به فرایند گالوانیزاسیون سرد معروف است. لوله هایی هم که به هر کدام از این روش ها ساخته می شود به عنوان لوله گالوانیزه برق گرم و سرد شناخته می شوند. لوله گالوانیزه گرم و سرد دارای تفاوت ها و شباهت هایی با هم هستند. در ادامه این مقاله از پارس پایاپایپ به بیان مشخصات هر کدام از این لوله ها و در نهایت تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد خواهیم پرداخت.

لوله گالوانیزه برق گرم

لوله برق را به منظور ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی با یک لایه گالوانیزه پوشش می دهند در این حالت ماندگاری و عمر لوله افزایش پیدا می کند. در این فرآیند برای ساخت لوله گالوانیزه برق گرم مایع گالوانیزه با دمای 500 درجه سانتی گراد سطح لوله را پوشش می دهد و مناسب استفاده در فضای مرطوب و باز می شود.

لوله گالوانیزه برق سرد

لوله گالوانیزه سرد برق دارای پوششی با یک لایه رنگ که حاوی روی است میباشد. کاربرد این نوع از لوله برق در سازه های بزرگ و مصارف صنعتی و سنگین می باشد.

تفاوت لوله های گالوانیزه گرم و سرد

لوله های گالوانیزه گرم و سرد همانطور که گفته شد در فرایند تولید با یکدیگر متفاوت هستند. از آنجا که لوله های گالوانیزه گرم در دمای بالا تولید می شوند پیوند قوی تری بین فولاد و فلز روی ایجاد می شود و عمر بالاتری دارند و نسبت به عوامل خورنده مقاوم تر هستند. اما لوله های گالوانیزه سرد تنها پوششی سطحی از فلز روی بر آنها قرار دارد. هر چند روی همچنان نقش محافظتی خود را ایفا میکند اما در مقایسه با لوله های گرم از عمر کمتری برخودار هستند.
ضخامت فلز روی در لوله های گالوانیزه گرم بالاتر است و در حدود 14 درصد از وزن لوله را فلز روی تشکیل می دهد. در خصوص لوله های گالوانیزه گرم این عدد بین 2 تا 7 درصد است.
با توجه به فرایند تولید و همچنین میزان روی بیشتری که به کار می رود لوله ی گالوانیزه گرم قیمت بیشتری در مقایسه با لوله گالوانیزه سرد دارد اما از طرف دیگر دامنه ی کاربرد آن نیز وسیع تر است و می توان در محیط هایی که بیشتر در معرض رطوبت و عوامل خورنده قرار دارد از آن استفاده کرد.

نحوه تشخیص لوله گالوانیزه گرم و سرد

لوله های گالوانیزه گرم و سرد هم از نظر کاربرد و هم از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین مهم است تا در زمان خرید بتوان لوله ی گالوانیزه گرم را از لوله گالوانیزه سرد تشخیص داد تا مبادا دچار اشتباه شده و متحمل ضرر و زیان شویم. لوله های گالوانیزه گرم و سرد را می توان از روی ظاهر آنها شناسایی کرد. لوله های گالوانیزه گرم در مقایسه با لوله های سرد از آنجا تحت عملیات شیمیایی بوده اند و در دمای بالا آبکاری شده اند براق تر از لوله های گالوانیزه سرد هستند.
البته باید اشاره کرد که میزان براق بودن لوله های گالوانیزه سرد به ضخامت پوشش روی سطح آنها نیز بستگی دارد. هر چه ضخامت فلز روی کمتر باشد میزان براق بودن لوله گالوانیزه سرد نیز بیشتر است.
تفاوت دیگر لوله ی گالوانیزه گرم و سرد در این است که معمولا لوله ی گالوانیزه سرد به صورت دو سر روزه تولید و به بازار عرضه می شود در حالی که لوله ی گالوانیزه سرد رزوه نشده است هر چند می توان آن را نیز رزوه دار کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید