هر آنچه باید درباره برق گرفتگی بدانید

هر آنچه باید درباره برق گرفتگی بدانید

احساس برق گرفتگی در بدن بسته به شدت جریان الکتریکی و مدت زمان تماس می تواند یک احساس ناخوشایند خفیف یا یک وضعیت اضطراری و تهدید کننده زندگی باشد! دانستن نحوه جلوگیری از شوک الکتریکی یکی از مولفه های اولیه ایمنی الکتریکی است.

اما اگر دچار برق گرفتگی شوید چه اتفاقی می افتد؟ چه حسی دارد و آیا جراحت های قابل مشاهده ای برجای می گذارد؟ علائم جدی برق گرفتگی کدامند؟ پس از برق گرفتگی چه کارهایی انجام دهیم؟ چه نوع چه چیزهایی را باید در مورد شوک الکتریکی بدانیم؟ کمک های اولیه یا مراقبت های پزشکی مورد نیاز است؟ آسیب های الکتریکی چگونه به نظر می رسند و اینکه آیا برق گرفتگی می تواند شما را بکشد یا خیر؟! در ادامه این مطلب از پارس پایاپایپ همه چیز در مورد برق گرفتگی را مورد بررسی قرار داده و به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

پیشگیری از برق گرفتگی

با رعایت موارد زیر می توانید تا حد زیادی از برق گرفتگی جلوگیری کنید:

1- هرگز از سیم برق آسیب دیده استفاده نکنید

حتی یک سیم کمی آسیب دیده می تواند باعث یک آسیب بزرگ شود. سیم خود را زیر فرش پنهان نکنید. با گذشت زمان ممکن است آسیب ببیند و باعث آتش سوزی شود.

اگر فرزند خردسال دارید، سیم های برق را دور از دسترس قرار دهید. کودکان ممکن است آن ها را بجوند و دچار شوک الکتریکی جدی شوند.

2- هرگز از وسایل الکتریکی معیوب استفاده نکنید

هنگامی که متوجه معیوب بودن یک وسیله الکتریکی می شوید، ممکن است وسوسه شوید که به هر حال از آن استفاده کنید. هرگز با برق ریسک نکنید! یا آن را بیرون بیندازید یا آن را تعمیر کنید.

اگر تصمیم دارید خودتان آن را تعمیر کنید، همیشه ابتدا آن را از برق بکشید. اگر به برق وصل باشد، یک حرکت اشتباه می تواند باعث برق گرفتگی شود. اگر مهارتی در تعمیر آن ندارید، به جای آن با یک متخصص تماس بگیرید.

3- قبل از اینکه نان تست گیر کرده در توستر را جدا کنید، توستر را از برق بکشید

این ساده است و تنها یک ثانیه طول می کشد! همیشه قبل از بیرون آوردن نان تست گیر کرده، توستر را از برق بکشید. خطر برق گرفتگی در این شرایط بسیار زیاد است!

4- قبل از تعویض لامپ، چراغ را خاموش کنید یا لامپ را از برق بکشید

یک حرکت اشتباه روی نردبان هنگام باز کردن پیچ لامپ می تواند منجر به برق گرفتگی شود. چرا چنین ریسک بیهوده ای را انجام دهید؟

قبل از تعویض لامپ سوخته، لامپ را خاموش کنید و مطمئن شوید که در حین کار کسی به کلید برق دست نزند. اگر لامپ به کلید برق وصل نیست (مثلاً چراغ خواب)، قبل از تعویض لامپ آن را از برق بکشید. به یاد داشته باشید که هرگز با یک دستگاه الکتریکی یا لامپ با دست خیس کار نکنید.

5- قبل از سوراخ کردن دیوار، مطمئن شوید که جای سیم های برق را می دانید

از آشکارساز برق استفاده کنید. اگر آشکارساز، پشت دیوار سیم برق و یا لوله برق را تشخیص داد، فقط قسمت های عاری از برق را سوراخ کنید و قبل از سوراخ کردن تا جایی که می توانید مطمئن شوید که سیم برقی وجود ندارد. اگر به سیم برق آسیب بزنید، ممکن است دچار برق گرفتگی یا آتش سوزی شوید. بنابراین اگر شک دارید، این کار را انجام ندهید.

6- دستگاه های مختلف خود را به پریزهای مختلف وصل کنید

هر دستگاهی را که استفاده نمی کنید از برق بکشید. علاوه بر این، از دستگاه های خود در برابر ولتاژ اضافی محافظت کنید، که ممکن است در اثر رعد و برق یا عوامل دیگر ایجاد شود.

7- همیشه قبل از پر کردن اتو با آب آن را از برق بکشید

همین امر در مورد همه لوازم کوچک از جمله کتری و دستگاه بخور صدق می کند. آب رسانای الکتریسیته است. اگر آب پاشیده و به داخل دستگاه برود، ممکن است به شما شوک الکتریکی وارد کند. به یاد داشته باشید: آب + برق = خطر!

8- در حمام، اگر خیس هستید یا سطح رطوبت بالا است، هرگز از وسایل الکتریکی استفاده نکنید

پریزهای برق در حمام باید دارای سیستم حفاظتی باشند. ( سیستمی به نام قطع کننده مدار خطای زمین یا GFCI ) زیرا در نزدیکی منبع آب قرار دارند. GFCI با ورود آب به دستگاه وصل شده (سشوار، اتو فر کننده، رادیو، تلفن همراه) برق را قطع می کند.

9- از وسایل برقی یا سیم کشی در نزدیکی استخر استفاده نکنید

از تمام وسایل برقی (رادیو، تلفن، تبلت و …) تا حد امکان دور از هر گونه آب استفاده کنید. برای امنیت بیشتر، از باتری ها یا پریز برق با سیستم حفاظتی (مانند قطع کننده مدار خطای زمین) استفاده کنید.

علائم برق گرفتگی

شوک های الکتریکی کوچک ممکن است آنقدر ضعیف باشند که نامحسوس باشند، در حالی که شوک های شدید می تواند باعث اسپاسم عضلانی شود. علاوه بر این، افرادی که از صاعقه جان سالم به در برده اند، احساسات شنوایی مانند وزوز یا زمزمه، احساسات بصری مانند جرقه نور و احساسات فیزیکی مانند مشت خوردن، لگد خوردن یا اصابت ضربه به سر را توصیف می کنند.

صحبت کردن در هنگام برق گرفتگی فوق العاده دشوار است. به این دلیل که جریان الکتریکی سیگنال های مغز و سیستم عصبی شما را قطع می کند. بنابراین ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود. در این صورت شما نمی توانید به اندازه کافی دهان خود را برای برقراری ارتباط کنترل کنید. هنگامی که سیم برق یا دستگاه متصل به جریان را رها کردید، ممکن است بتوانید برای کمک تماس بگیرید .

خطرات برق گرفتگی

هنگامی که الکتریسیته وارد بدن انسان می شود ، تلاش می کند راه خروج خود را پیدا کند. این اغلب به معنای عبور از پای فرد به داخل زمین است. اما اگر چندین قسمت از بدن با منبع الکتریسیته در تماس باشد، می تواند به جای آن از اندام دیگری عبور کند.

مسیر جریان جریان در بدن نقش کلیدی در شدت آسیب شوک الکتریکی دارد . برای مثال، اگر جریان الکتریکی از قفسه سینه عبور کند، می تواند باعث آریتمی ( ریتم غیر طبیعی قلب ) و حتی ایست قلبی شود. به همین دلیل است که هنگام کار با سیستم های الکتریکی استفاده از وسایل محافظ مانند دستکش و چکمه های عایق بسیار مهم است.

شوک الکتریکی می تواند باعث ایست قلبی، آریتمی، فیبریلاسیون بطنی و سایر مسائل شود. آسیب قلبی ممکن است فوراً مشخص نباشد، به همین دلیل است که نظارت بر افرادی که شوک الکتریکی را تجربه کرده اند برای بررسی علائم ناراحتی قلبی بسیار مهم است. اگر این علائم مشاهده می شود، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. به طور کلی در صورت عبور جریان از قفسه سینه (یعنی بازو به بازو یا بازو به پا به جای پا به پا)، شوک الکتریکی بیشتر باعث آسیب قلبی می شود.

شوک الکتریکی همچنین، می تواند به مغز شما آسیب برساند، به خصوص اگر جریان مستقیماً از آن عبور کند. علائم می تواند شامل سردرد، از دست دادن حافظه و گیجی باشد. همچنین اگر در هنگام تشنج به سر خود ضربه بزنید یا جریان خون به مغز کاهش یابد، می‌توانید به مغز خود آسیب برسانید.

برق گرفتگی در کودکان

کودکان خردسال، به ویژه کودکان نوپا، اغلب زمانی که به سیم های برق گاز می زنند یا اشیاء فلزی مانند چنگال یا چاقو را به پریزها یا وسایل محافظت نشده فرو می کنند، دچار شوک الکتریکی می شوند. این آسیب‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که اسباب‌بازی‌ها، وسایل برقی یا ابزارها به درستی استفاده نمی‌شوند یا هنگامی که جریان الکتریکی با آبی که کودک در آن نشسته یا ایستاده است تماس پیدا می‌کند.

بهترین راه برای جلوگیری از صدمات الکتریکی این است که همه پریزها را بپوشانید ، مطمئن شوید که همه سیم‌ها به درستی عایق بندی شده‌اند، سیم‌ها را دور از دسترس فرزندتان قرار دهید، و هر زمان که کودکان در منطقه‌ای با خطرات احتمالی برق هستند، نظارت بزرگسالان را فراهم کنید. وسایل کوچک در اطراف وان حمام یا استخر یک خطر رایج هستند.

برق گرفتگی در حیوانات

هنگامی که حیوان دچار برق گرفتگی می شود با یک لرزش خفیف، بدن سفت می شود و سپس به تدریج شل می شود. هیچ حرکت دیگری نباید وجود داشته باشد. برق گرفتگی دردناک است، بنابراین حیوانات در هنگام برق گرفتگی مبهوت می شوند. علاوه بر مرگ ناگهانی، علائم می تواند شامل آویزان شدن، از دست دادن موقت هوشیاری در موارد خفیف، و شکستگی یا آسیب عضلانی ناشی از انقباضات شدید باشد.

درمان برق گرفتگی چیست؟

اگر کسی در اطراف شما دچار شوک الکتریکی شد، بررسی وضعیت بسیار مهم است. اگر بدون انجام اقدامات احتیاطی مناسب، شخصی را لمس کنید که دچار شوک الکتریکی شده است، شوک می تواند به بدن شما نیز وارد شود.

شوک الکتریکی می‌تواند باعث از دست دادن هوشیاری شده یا رها کردن منبع برق را برای فرد دشوار کند. اگر فرد همچنان سیم برق یا وسیله برقی را در دست دارد، قبل از نزدیک شدن به او، برق را قطع کنید.

انرژی الکتریکی همچنین می تواند از طریق آب و اجسام فلزی عبور کند، بنابراین اگر کف زمین هنوز مرطوب است به آنها نزدیک نشوید. اگر می خواهید با خیال راحت این کار را انجام دهید، از دستکش های لاستیکی یا اشیاء چوبی استفاده کنید تا آنها را از منبع برق دور کنید.

چه کارهایی باید بعد از برق گرفتگی انجام دهیم؟

اگر فرد بیهوش است، می توانید در حالی که منتظر رسیدن امدادگران هستید، احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. با این حال، خودتان سعی نکنید لباس سوخته را بردارید.

اینکه آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارید یا نه بستگی به شدت شوک دارد. اگر علائمی مانند تشنج، از دست دادن هوشیاری یا ضربان قلب نامنظم دارید، باید با اورژانس تماس بگیرید و بلافاصله اتفاق را گزارش دهید.

اگر دچار برق گرفتگی شده اید اما علائمی ندارید، اما مشکلات قلبی زمینه‌ای دارید یا باردار هستید، همچنان باید برای آزمایش‌هایی مانند نوار قلب (ECG) به پزشک مراجعه کنید.

شوک الکتریکی خفیف ممکن است نیازی به مراقبت پزشکی نداشته باشد و می تواند در خانه به همان روشی که سوختگی های جزئی را درمان می کنید، مانند استفاده از آب برای خنک کردن پوست و پوشاندن ناحیه با باند استریل، درمان شود.

کمک‌های اولیه در مورد برق‌گرفتگی

سعی کنید از سرد شدن مصدوم جلوگیری کنید. بانداژ بزنید . مناطق سوخته شده را با یک گاز بانداژ استریل، در صورت وجود، یا یک پارچه تمیز بپوشانید. از پتو یا حوله استفاده نکنید، زیرا الیاف شل می تواند به سوختگی بچسبد.

بعد از برق گرفتگی چه بخوریم

یک ایده رایج این است که خوردن شیر بعد از برق گرفتگی می تواند مفید باشد. دکتر تویی مباوندو، متخصص بهداشت عمومی، در این مورد می گوید: استفاده از شیر برای احیای افراد برق‌گرفته می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود و اولین کمک مورد نیاز فرد نیست. وی افزود که مصرف شیر می تواند باعث سوء هاضمه یا آسپیراسیون برای قربانی شود. او همچنین خواستار توقف این عمل شد.

جمع بندی

شوک الکتریکی می تواند ترسناک باشد، اما اقدامات احتیاطی زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر آسیب الکتریکی در خانه خود انجام دهید. با اطمینان از اینکه همه پریزهای برق شما دارای پوشش ایمنی کودک هستند، شروع کنید و هر سیم داخلی و وسایل برقی را در صورت عدم استفاده کنار بگذارید . همچنین بهتر است وسایل برقی آسیب دیده خود را تعمیر یا تعویض کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال نظر وجود ندارد!