آشنایی با اتصالات سینی کابل

آشنایی با اتصالات سینی کابل

اتصالات سینی کابل از جمله مهم ترین تجهیزاتی هستند که در پروژه های برق کشی و کابل کشی با استفاده از سینی کابل، به وفور استفاده می شوند. همان طور که می دانید سینی کابل برای انتقال سیم و کابل های برق و محافظت از آن ها به کار گرفته می شود. در برق کشی مراکز صنعتی و تجاری و دیگر مناطق حساس به جای استفاده از لوله برق، از سینی کابل استفاده می شود. برای برق کشی مراکز مختلف به این شیوه و نصب سینی کابل، نیاز دارید از اتصالات بسیاری استفاده کنید؛ بنابراین باید به خوبی با قطعات سینی کابل آشنا باشید.در این مقاله از وب سایت پارس پایاپایپ (تولید کننده لوله برق) قصد داریم به معرفی انواع اتصالات سینی کابل بپردازیم. اگر به این موضوع علاقه مندید پیشنهاد می کنیم حتما تا انتها با ما همراه باشید.

تجهیزات نصب سینی کابل

سینی های کابل در انواع مختلفی همچون سینی کابل نردبانی (لدر کابل)، سینی کابل ساده، سینی کابل پانچ دار و … ساخته و عرضه می شوند. برای نصب هر نوع سینی کابل،  اتصالات سینی کابل متفاوتی مورد نیاز است. اما به طور کلی می توان تجهیزات سینی کابل را در موارد زیر خلاصه کرد. استفاده از این اتصالات و تجهیزات برای نصب صحیح و ایمن پروژه حیاتی است.

دسته بندی لوازم جانبی سینی کابل گالوانیزه

لوازم جانبی سینی کابل گالوانیزه در انواع مختلف تولید شده اند و هر کدام دارای ویژگی بخصوصی هستند که باعث می شود در شرایط متفاوت مورد استفاده قرار گیرند.

نگهدارنده ها و ساپورت ها

از آنجا که سینی های کابل بر روی دیوار و سقف نصب می شوند، نیاز به ساپورت و نگهدارنده دارند. ساپورت های T شکل و U شکل از جمله کاربردی ترین ساپورت های پروژه های نصب سینی کابل هستند.

اتصالات سینی کابل، بست ها

برای محکم کردن سیم ها و کابل های برق و به طور کلی قطعات الکتریکی مختلف، از بست ها استفاده می شود. بست ها انواع مختلفی دارند و در سایز های مختلفی تولید می شوند. بست های چنگالی و اسپلیت از جمله بست های کاربردی اند.

پیچ و مهره ها

پیچ و مهره ها از جمله اصلی ترین اتصالات و تجهیزات سینی کابل هستند. از این قطعات کوچک و کاربردی به وفور در پروژه های برق کشی با سینی کابل استفاده می شود. پیچ قارچی و پیچ اتاقی دو نوع از پیچ های مطرح پروژه های برق کشی به این شیوه هستند که در اتصال قطعات به یکدیگر و محکم نگه داشتن تجهیزات نقش دارند.

کانکتور یا رابط سینی کابل

برای اتصال شاخه های سینی کابل به یکدیگر از رابط ها استفاده می شود. در موارد بسیاری پیش می آید که شما نیاز به استفاده از این کانکتورها دارید. رابط ها انواع مختلفی دارند، اما به طور کلی از رابط های مستقیم، رابط قابل تنظیم و رابط بغل بند بیشتر استفاده می شود.

تبدیل های سینی کابل

اگر قصد داشته باشید در مسیر سینی کابل خود افزایش یا کاهش عرض سینی را داشته باشید، تبدیل ها ابزار مفیدی برای شما هستند. با استفاده از تبدیل ها به سادگی می توانید عرض سینی کابل مدنظر خود را تغییر دهید. تبدیل ها در سه نوع تبدیل مستقیم، تبدیل راست و تبدیل چپ تولید می شوند و با توجه به مسیر برق کشی خود می توانید از آن ها بهره گیرید.

زانوها

از جمله دیگر متعلقات ضروری سینی کابل، می توان به زانوها اشاره کرد. هر زمان که تغییر زاویه ای در مسیر برق کشی شما به وجود آید بایستی از زانوها استفاده کنید. زانوهای سینی کابل به دو دسته زانوی افقی و زانوی عمودی تقسیم می شوند. زمانی که مسیر برق کشی خود را دنبال می کنید و به گوشه و کنار ها می رسید با استفاده از زانوی افقی می توانید در مسیر برق کشی تغییرات لازم را اعمال کنید. زانوی افقی 45 درجه و 90 درجه کاربردی ترین انواع زانوهای افقی هستند.

همچنین هنگامی که نیاز به تغییر ارتفاع دارید و می خواهید مسیر برق کشی خود را در ارتفاع بالاتر یا پایین تری ادامه دهید، می توانید از زانوهای عمودی سینی کابل یا Riser ها استفاده کنید. زانوهای عمودی نیز در زوایای 45 درجه و 90 درجه به کار گرفته می شوند.

سه راهی و چهار راهی

برای انشعاب گرفتن از مسیر برق کشی، نیاز است از اتصالات سینی کابل سه راهی و چهار راهی استفاده کرد. این نوع اتصالات سینی کابل (لدر) به شما کمک می کنند بتوانید از مسیر برق کشی خود یک یا دو انشعاب بگیرید. سه راهی و چهار راهی ها با استفاده از پیچ و مهره به دیگر قطعات متصل می شوند.

متعلقات سینی کابل گالوانیزه

را به درستی نصب کنید. همچنین خرید این محصول نیز بسیار مهم بوده و باید آن ها را از منابع معتمد تهیه کرد تا بتوان از کیفیت آن ها مطمئن بود.

علت این مورد نیز مشخص است چرا که از سینی کابل در کارخانه ها، مراکز اداری و تجاری با تکنولوژی و هزینه های بالا استفاده می شود و کوچک ترین اشتباه می تواند تبدیل به خسارات بسیار بزرگ و غیر قابل جبرانی شود. از این رو باید به تک تک مراحل و پروسه نصب و عملیاتی کردن سینی کابل توجه داشته باشید تا کوچکترین مشکلی وجود نداشته باشد.

جمع بندی

تجهیزات سینی کابل با متصل کردن سینی ها به یک دیگر و اتصال آن ها به دیوار و سقف، برق کشی ایمن را ممکن می سازند. این تجهیزات به دلیل اهمیتی که دارند از فلزات باکیفیت و مستحکم ساخته می شوند. امروزه مدل های مختلفی از این اتصالات در بازار وجود دارد که شما به سادگی می توانید آن ها را تهیه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید