معرفی انواع اتصالات لوله برق

معرفی انواع اتصالات لوله برق

امروزه اتصالات لوله برقی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات در ساختمان سازی به حساب می آیند که برای حفاظت از کابل ها و سیم های برق ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین از این تجهیزات در صنعت ساختمان سازی برای ایجاد نظم سیم کشی ساختمان ها نیز استفاده میکنند. حال با رشد صنعت ساختمان سازی، انواع لوله های برق طراحی و ساخته میشوند که در ساختمان سازی به کار میروند و با توجه به ویژگی هایی که دارند میتوانند کاربرد های متنوعی نیز داشته باشند.

همانطور که میدانید، از اتصالات لوله برق برای پوشش سیم های برق، کابل های مخابرات، فیبر نوری و انواع اتصالات دیگر منزل استفاده میکنند.

در ادامه این مطلب از سایت پارس پایاپایپ قصد داریم تا به معرفی و بررسی انواع اتصالات لوله برق بپردازیم و کاربرد های آنها را برای شما توضیح دهیم.

انواع اتصالات لوله برق

به طور کلی باید گفت که امروزه در ساختمان سازی از لوله برق های متفاوت و مختلفی استفاده میکنند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

هر کدام از این لوله ها و اتصالات کاربرد های متنوعی دارند. کاربردی ترین و پرطرفدار ترین اتصالات لوله برقی شامل موارد زیر میشوند.

اتصالات لوله برق گالوانیزه

معمولا از اتصالات لوله برق گالوانیزه به انواع اتصالات لوله فولادی برق نیز یاد میکنند. این مدل از لوله های برق به طور معمول از جنس آهن یا فولاد با پوششی از گالوانیزه هستند تا بتوانند در طولانی مدت کارایی خود را حفظ کرده و عملکرد خوبی از خود نشان بدهند.

همچنین باید اضافه کرد که معمولا از اتصالات لوله گالوانیزه برق برای متصل کردن و همچنین تقویت لوله های فلزی در ساختمان های مختلف استفاده میکنند. البته باید اضافه کرد که از انواع اتصالات لوله گالوانیزه برق در خطوط انتقال قدرت نیز استفاده میشود.

اتصالات لوله برق پی وی سی (PVC)

اتصالات لوله برق پی وی سی نوعی دیگری از اتصالات لوله برق به حساب می آیند که معمولا دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. در واقع به دلیل ویژگی هایی که این مدل از اتصالات لوله برق دارند، امروزه از آنها در صنعت ساختمان سازی استفاده های فراوانی میشود.

این اتصالات از حالت های مختلفی نیز برخوردار هستند که از جمله آنها میتوان به حالت فنری اشاره کرد. این نوع از اتصالات به دلیل ویژگی هایی که دارند میتوانند بدون شکستگی و همچنین ترک خوردگی عمل کنند و همچنین به عنوان اتصالات لوله های آب نیز در ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند.

از جمله ویژگی های اتصالات لوله برق پی وی سی میتوان به مقاومت بالای آنها، عدم ایجاد واکنش با مواد شیمیایی، انعطاف پذیری بسیار بالا و… اشاره کرد.

اتصالات لوله برق خرطومی

اتصالات لوله خرطومی برق نوع دیگری از اتصالات پرکاربرد در ساختمان ها به حساب می آیند. این مدل از اتصالات در نمونه های مختلفی می توانند طراحی و مورد استفاده قرار بگیرند. از متداول ترین اتصالات لوله برقی خرطومی میتوان به مدل های تک پیچ، دو پیچ و نمونه های زاویه دار اشاره کرد.

از جمله ویژگی های اصلی اتصالات لوله خرطومی برق میتوان به انعطاف پذیری آن ها اشاره کرد. البته این مدل از لوله ها تا اندازه ای خاص قابلیت انعطاف دارند و بیشتر از آن ممکن است آسیب دیده و کارایی خود را از دست بدهند.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، با رشد صنعت ساختمان سازی امروزه شاهد ورود اتصالات لوله برق جدید به این صنعت هستیم. هر مدل از این اتصالات لوله ای ویژگی ها و کاربرد های منحصر به فرد خود را دارند و می توانند در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

البته برخی از مدل های اتصالات لوله برقی که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم، میتوانند در صنایع دیگری مانند آب و فاضلاب، کشاورزی و… مورد استفاده قرار بگیرند. پس توجه داشته باشید که از اتصالات لوله برق مناسب و با کیفیت استفاده کنید!

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید