معرفی انواع سیم برق و کاربردهای آن‌ ها

معرفی انواع سیم برق و کاربردهای آن‌ها

در دنیای امروزی و با پشرفت تکنولوژی، تقریبا اکثر وسایل ضروری و پرکاربردمان با کمک انرژی برق، کارمی‌کنند. این برق‌ها در نیروگاه‌ها توسط کابل‌های بسیار بزرگ ،که با نام کابل‌های فشار قوی نیز شناخته می‌شود، به خانه‌های ما منتقل شده و سپس این انرژی توسط سیم‌ها خانه های ما می‌رسند.
به طور کلی، کابل‌ها و سیم‌ها دارای تفاوت‌هایی در ساختار و شکل هستند، بنابراین شناخت انواع آن‌ها در خرید سیم و یا کابل دارای اهمیت بسیاری است.
در این مقاله از پارس پایاپایپ (تولید کننده لوله پی وی سی سه ستاره سمنان) با ما همراه باشید چرا که امروز قصد داریم تا به طور کامل به بررسی انواع سیم‌ برق و انواع سایز کابل برق بپردازیم.

 انواع سیم برق

به طور کلی، به هر نوع ‌هادی جریانی که از یک رشته جریان تشکیل شده باشد، سیم برق می گویند. این سیم‌ها معمولا فقط توسط یک لایه محافظ پشتیبانی می‌شوند. مهم ترین انواع سیم برق در بازار شامل موارد زیر است:

سیم مفتولی

نوعی سیم برق است که با نام سیم خشک نیز شناخته می‌شود و دارای یک لایه عایق PVC می‌باشد که وظیفه حفاظت از بخش اصلی سیم را دارد.از این سیم‌ها در ساختمان سازی و سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده‌های برق استفاده می‌شود. ولتاژ نامی‌این نوع سیم بین ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت متغیر است.

سیم افشان

سیم افشان عملا شامل تعداد زیادی سیم ‌هادی بسیار نازک است که به دور هم پیچیده شده و سیم افشان را تشیل می‌دهند. لایه عایق حفاظت کننده این نوع سیم‌ها نیز از جنس PVC بوده و در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد. انعظاف پذیری این سیم‌ها از سیم‌های مفتولی بسیار بیشتر است. به گفته بسیاری از افراد، این نوع سیم‌ها و سیم‌های مفتولی جزو بهترین سیم برق ساختمان به حساب می‌آیند. ولتاژ نامی‌سیم‌های افشان مانند سیم‌های مفتولی از ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت است و در سطح مقطع‌های ۰.۵ تا ۲۴۰ میلی‌متر مربع تولید می‌شوند.

سیم نیمه افشان

این سیم برق نیز از تعدادی سیم ‌هادی کوچک تشکیل شده است با این تفاوت که تعداد این سیم‌ها کمتر بوده و بنابراین میزان انعطاف پذیری آن‌ها به اندازه سیم‌های افشان نیست.

انواع کابل برق

کابل برق، به‌ هادی جریانی گویند که از چندین رشته ‌هادی قدرتمند و بزرگ تشکیل شده است و پتانسیل‌های بیشتری نسبت به سیم‌های برق دارد و استفاده از آن‌ها صرفا به خانه‌های کوچک ختم نمی‌شود چرا که توان تحمل ولتاژ بالاتری را نسبت به سیم‌های برق دارند. همچنین، بسته به نیاز شما، سایز کابل برق دارای تنوع بسیاری است ولی معمولا از بهترین سیم برق موجود در بازار نیز مقاوم تر هستند.
از آنجایی که این کابل‌ها را بیشتر با میزان سطح ولتاژ می‌شناسند، در اینجا به بررسی انواع کابل برق بر اساس سطح ولتاژ می‌پردازیم:

کابل‌های فشار ضعیف

سطح ولتاژ از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت. این نوع کابل‌ها شامل کابل‌های قدرت فشار ضعیف و کنترل و ابزار دقیق می‌باشند.

کابل‌های فشار متوسط

سطح ولتاژ از ۱ تا ۳۳ کیلو ولت

کابل‌های فشار قوی

سطح ولتاژ از ۶۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت

کابل‌های فوق فشار قوی

سطح ولتاژ ۴۰۰ کیلو ولت به بالا. از این نوع کابل‌ها در جابجایی برق از نیروگاه‌های اصلی به سطح شهر استفاده می‌شود.

آشنایی با کابل های فیبر نوری

از آنجایی که تکنولوژی ساخت کابل ها پیشرفت زیادی کرده و باعث افزایش سرعت زندگی ما شده است، بد نیست در این مطلب به بررسی کابل های فیبر نوری و دلیل اهمیت آن ها نیز بپردازیم.
کابل فیبر نوری به نوعی از کابل ها گویند که سیگنال‌ها را از طریق یک رشته نخ شیشه‌ای بسیار نازک منتقل می‌کند و به دلیل پهنای باند بیشتری که نسبت به سایر انواع کابل فلزی دارد، اطلاعات و داده‌های بیشتری را می‌تواند نسبت به کابل های مسی حمل کند. به دلیل همین ویژگی علی رغم قیمت بالای این کابل از آن به جای کابل های مسی استفاده می‌شود.

سخن نهایی

هنگامی‌که قصد خرید سیم و یا کابل برق مناسب فعالیت خود را داشته باشید، اطلاع داشتن از انواع سیم برق و کابل برق دارای اهمیت بسیاری است چرا که استفاده از کابل و یا سیم برق اشتباه می‌تواند باعث آسیب رساندن به شبکه سیم کشی شما گردد و این امر نیز قطعی برق را به دنبال خواهند داشت.
امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را در انتخاب بهترین سیم برق و کابل برق مورد نطرتان راهنمایی کنیم.

هم چنین در صورت نیاز به تهیه و خرید لوله پی وی سی برق جهت حفاظت از سیم کشی ها انجام شده می توانید با واحد فروش ما در پارس پایاپایپ تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید