انواع زانویی لوله برق

انواع زانویی لوله برق

در تاسیسات الکتریکی، داشتن قطعات مناسب برای اطمینان از ایمنی و کارایی سیستم، اهمیت بالایی دارد. زانویی لوله برق یکی از قطعاتی است که نقش حیاتی در مسیریابی و محافظت از سیم کشی برق دارد.

در این مقاله از وب سایت پارس پایاپایپ، قصد داریم تا با بررسی همه چیز در مورد زانو لوله برق و انواع آن، شما را با این قطعه بی نظیر بیشتر آشنا کنیم.

زانویی لوله برق چیست؟

به طور کلی و خلاصه، زانویی لوله برق، نوعی لوله منحنی است که از آن برای تغییر جهت مجرای برق و محافظت از آن ها در برابر آسیب های محیطی استفاده می شود. این لوله ها معمولاً از فلزات سفت و سخت مانند فولاد و یا مواد غیر فلزی مقاوم مانند پی وی سی (پلی وینیل کلرید) یا UPVC (پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی) ساخته می شوند. اگر شما نیز به دنبال ایجاد یک مسیر پیوسته برای سیم های برق هستید که از آن ها در برابر آسیب، محافظت کرده و نصب آسان را تسهیل کند، بدون شک پیشنهاد ما به شما استفاده از یکی از انواع زانویی لوله برق است.

انواع زانو لوله برق

زانو برق pvc

همانطور که در بخش بالاتر نیز توضیح دادیم، انواع زانویی لوله برق pvc از ماده ای با نام پلی ونیل کلراید ساخته شده اند که یک ماده سبک وزن و مقرون به صرفه است. همچنین به دلیل سهولت در نصب و مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی معمولاً از آن ها در تاسیسات برقی واحدهای مسکونی و تجاری استفاده می شود. لازم به ذکر است که انواع زانو برق pvc در زوایای مختلفی مانند 90 درجه، 45 درجه و زوایای سفارشی برای مطابقت با نیازهای مختلف مسیریابی مجرا تولید می شوند.

زانو upvc

لوله های زانویی UPVC که به عنوان لوله های زانویی پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک نیز شناخته می شوند؛ از نظر ترکیب مواد، مشابه لوله های زانویی PVC هستند، با این تفاوت که لوله برق UPVC به دلیل مقاومت ضربه ای بالاتر و داشتن مقاومت دمایی بی نظیر، طرفداران خاص خود را دارد. از این نوع زانویی لوله برق اغلب در تاسیسات الکتریکی در فضای باز استفاده می شود که دوام و مقاومت آن در برابر آب و هوا اهمیت بالایی دارد. همچنین، قیمت زانو لوله برق جنس یو پی وی سی معمولا مقداری بیشتر از زانویی pvc است.

لوله های زانویی انعطاف پذیر

لوله های زانویی انعطاف پذیر برای ایجاد انعطاف های خاص در مسیریابی مجرا طراحی شده اند و امکان نصب آسان تر در فضاهای تنگ یا نامنظم را فراهم می کنند. آنها معمولاً از مواد منعطف مانند PVC یا فولاد ساخته می شوند و با پوشش بیرونی ضد آب برای محافظت بیشتر در برابر رطوبت یا مایعات پوشانده می شوند.

لوله های زانویی فلزی سخت

این لوله های زانویی از فلز سفت و سخت مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته شده اند. آنها دوام و استحکام مکانیکی بالایی دارند که آنها را برای کاربردهای سنگین و مناطقی که حفاظت اضافی مورد نیاز است، مناسب می کند.

لوله های زانویی HDPE

لوله های زانویی HDPE از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده اند. همانطور که می دانید، پلی اتیلن ماده ای بادوام ولی در عین حال انعطاف پذیر است که قیمت چندان بالایی هم ندارد! از آنها اغلب در کاربردهای بیرونی یا زیر زمینی استفاده می شود؛ زیرا مقاومت بسیار خوبی در برابر اشعه UV، رطوبت و عوامل محیطی دارند.

لوله های زانویی EMT

لوله های زانویی EMT نیز از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده اند، با این تفاوت که دیواره آن ها نازک تر از دیواره های فلزی معمولی است. به دلیل داشتن مقاومت پائین، از این زانویی لوله برق معمولاً در تاسیسات الکتریکی سطحی استفاده می شود.

جمع بندی

بدون شک، یکی از بهترین و ارزان ترین راه ها برای هدایت و انتقال بهتر جریان الکتریکی، استفاده از زانویی لوله برق است. در نظر داشته باشید که با توجه به تفاوت های موجود در این زانویی ها، قیمت زانو لوله برق نیز عدد ثابتی نبوده و نمی توان یک عدد را به عنوان قیمت ثابت اعلام کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید