آموزش لوله کشی برق ساختمان

لوله کشی برق ساختمان

لوله کشی برق ساختمان چگونه است

لوله کشی برق ساختمان را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان معرفی کرد. نحوه قرارگیری لوله‌های برق ساختمان باید اصول خاصی داشته باشند به همین علت بهتر است انجام این کار را به برق‌کارهای ماهر بسپارید.

انتخاب لوله برق مناسب، اولین مرحله از این کار است. لوله‌های برق را می‌توانید به راحتی خم کنید و سیم‌های برق را از محلی به محل دیگر منتقل نمایید. استفاده از لوله‌های نامناسب می‌تواند خسارات زیادی را به سیستم برق‌کشی ساختمان وارد نماید زیرا ایجاد تغییرات دوباره در سیم‌کشی ساختمان می‌تواند پرهزینه و دردسرساز باشد. به همین علت به شما پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات لازم درباره انواع لوله برق و نحوه‌ لوله کشی برق ساختمان را به دست آورید تا بتوانید بهترین محصول را برای ساختمان انتخاب کنید. در ادامه این مقاله درباره نکات لوله‌ کشی برق ساختمان با شما صحبت خواهیم کرد.

طریقه لوله‌ کشی برق ساختمان

برای لوله کشی برق ساختمان باید ابتدا نقشه آن ساختمان را در اختیار داشته باشید تا بتوانید نقشه سیم‌کشی را طراحی نمایید، در واقع نقشه‌ی سیم‌کشی ساختمان مسیر حرکت لوله‌ها را نیز مشخص می‌کند.

پس از پایان مراحل نقشه‌ سیم‌کشی برق ساختمان، نوبت به برق‌کشی می‌رسد؛ این کار بایستی قبل از گچ‌کاری و نازک‌کاری درون ساختمان صورت گیرد تا بدون آسیب رساندن به قسمت‌های مختلف انجام شود.

در ابتدا باید قطعات و تجهیزات مختلف ازجمله پریز برق و … را تراز کرده و در محل مناسب قرار دهید. پس از آن باید طریقه لوله گذاری برق ساختمان را بدانید و اجرا نمایید؛ برای لوله گذاری برق باید کنده‌کاری‌ها و شیارهایی را با استفاده از قلم و تیشه ایجاد کنید. حال نوبت عبور لوله‌های برق از محل‌های مشخص شده است. پس از اتمام این مراحل، قوطی برق مخصوص کلید، پریز و… را در این قسمت‌ها نصب نمایید تا لوله ‌ثابت نگه داشته شود. حال شیارهای باقی مانده را با کمک گچ بپوشانید. برخی از افراد برای آنکه سیم‌کشی انجام شده مقاومت زیادی در مقابل اتفاقات مختلف داشته باشد، از کف ماهیچه‌کشی استفاده می‌کنند.

حال باید با کمک کارتر دو سر لوله را کمی برش دهید و سپس فنر سیم‌کشی را از این لوله عبور دهید. سر سیم‌ها را با استفاده از چسب برق به یکدیگر وصل کرده و در نهایت به فنر سیم‌کشی متصل نمایید. زمانی که سیم برق را از یک طرف لوله وارد کردید، باید آن را از دیگر ظرف لوله برق بیرون بکشید تا سیم برق از سراسر لوله عبور نماید. پس از عبور سیم، حال باید با استفاده از سیم چین سر سیم‌ها را جدا کرده و آن‌ها را به هم متصل نماییم. در آخرین مرحله نیز بایستی قطعات مختلف ازجمله پریز، کلید و…. را در محل مورد نظر نصب نمایید.

نکات مهم در لوله ‌کشی برق ساختمان

پس از معرفی طریقه لوله کشی برق ساختمان، نوبت به بررسی اصول کلیدی و نکات لوله ‌کشی برق ساختمان، می‌رسد. رعایت این نکات در هنگام لوله کشی برق ساختمان، موجب می‌شود تا در آینده به مشکل نخورید و برای سال‌های سال سیستم برق‌کشی ساختمان‌تان بدون مشکل کار کند. مهم‌ترین اصول لوله کشی برق ساختمان عبارتند از:

  • لوله‌های برق باید با فاضلاب فاصله سی سانتیمتری داشته باشند. متاسفانه باید گفت که بسیاری از برقکاران در هنگام برق‌کشی ساختمان به این نکته توجه نمی‌کنند.
  • سقف‌های کاذب برای برق‌کشی مناسب نیستند زیرا با بلوک و تیرچه ساخته نشده‌اند. برای برق‌کشی این سقف‌ها میبایستی لوله‌ها از کف طبقه بالا نصب شوند سپس با کمک زانو و یا خم، لوله‌ها را به طبقه پایین منتقل کرد.
  • پیشنهاد می‌کنیم که هنگام طراحی نقشه سیم‌کشی، لوله‌کشی برق از کف طبقه ساختمان نباشد. چراکه لوله‌های آب از کف ساختمان عبور می‌کنند و ممکن است به لوله‌های برق آسیب‌های جدی وارد شود.
  • بین لوله‌های مورد استفاده در ساختمان باید فاصله پانزده سانتیمتری وجود داشته باشد.
  • در قسمت‌هایی از ساختمان که سرما یا گرما بیشتری وجود دارد، از لوله‌های قابل انبساط و انقباض استفاده نمایید زیرا این لوله‌ها در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم هستند.

انواع لوله‌ های برق ساختمان

از لوله‌های مختلفی برای لوله‌ کشی برق ساختمان استفاده می‌شود که برقکار ساختمان باید با تمامی آن‌ها آشنایی کامل داشته باشد و بر اساس نوع ساختمان و بودجه و …. مورد مناسبی را انتخاب کند و لوله‌کشی آن را به‌طور صحیح اجرا کند. انواع لوله‌های برق‌کشی ساختمان عبارتند از:

لوله‌کشی برق با لوله‌های پی‌ وی‌ سی

برای ساخت این لوله‌ها از پی‌وی‌سی استفاده شده است که در برابر انواع مواد شیمیایی، زنگ زدگی، ضربات بسیار مقاوم عمل می‌کنند. لوله‌های پی‌وی‌سی بسیار قیمت مناسب هستند به همین علت افراد زیادی آن را برای لوله‌ کشی برق ساختمان خریداری می‌کنند. از این لوله‌ها می‌توان در زیر سقف‌های بتنی استفاده کرد.

لوله‌های پلی آمید

برای تولید لوله‌های پلی آمید از پلاستیک استفاده شده است به همین علت بسیار نرم انعطاف پذیر هستند. اگر به دنبال خرید ارزان قیمت‌ترین لوله برای برق‌کشی ساختمان هستید، لوله‌های پلی آمید مناسب‌ترین گزینه برای شما می‌باشند. البته باید اشاره کرد که مهمترین عیب این لوله، شعله‌ور شدن آن است.

لوله گالوانیزه سرد و گرم

یکی دیگر از انواع لوله‌های برق ساختمان، لوله گالوانیزه سرد و گرم است که از آن‌ها در زیر اندود گچی استفاده می‌کنند. این لوله‌ها در مقابل زنگ‌زدگی بسیار مقاوم عمل می‌کنند. معمولا از لوله‌ برق گالوانیزه گرم در فضاهای خارجی و از لوله‌های گالوانیزه سرد در فضاهای داخلی استفاده می‌شوند.

لوله‌های خرطومی

از زمان‌های قدیم تا به امروز از لوله‌های خرطومی برای برق‌کشی ساختمان‌ها استفاده شده است. از این لوله‌ها می‌توان در محل‌های مختلفی مانند زیر کاشی‌ها، اپن و..‌ استفاده کرد.

لوله خرطومی پلاستیکی

لوله خرطومی پلاستیکی شباهت زیادی به لوله خرطومی دارد با این تفاوت که از مواد مختلفی برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. از لوله خرطومی پلاستیکی می‌توان برای موارد روکار استفاده نمود.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم راهنمای آموزش لوله کشی برق ساختمان و مراحل آن را به‌طور کامل بیان کنیم. برق‌کشی ساختمان به مهارت و توانایی کافی نیاز دارد پس اگر درباره مراحل مختلف آن اطلاعات لازم را ندارید بهتر است با فردی که در این زمینه توانایی و تجربه کافی را دارد تماس حاصل نمایید. همان‌طور که توضیح دادیم، یکی از مهم‌ترین بخش برق کشی ساختمان، انتخاب لوله برق مناسب است. انواع لوله برق ساختمان توسط شرکت‌های مختلف تولید شده‌اند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ برای خرید بهترین لوله‌های برق ساختمان با نازل‌ترین قیمت، با کارشناسان ما در ارتباط باشید و با پارس پایا پایپ مطمعن خرید کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید